5 tipů, jak naučit děti hospodařit

1.       U nejmladších dětí, které ještě neumějí počítat, můžete začít hrou na obchod, při které jim vysvětlíte principy směny. Pochopí tak například, že za dvě menší kostičky můžou vyměnit jednu větší. Oceníte to pak v hračkářství, až se budou natahovat po předražené hračce.
plastová pokladna
 
2.       Neocenitelnou pomůckou vám budou také knihy. Na českém trhu vyšla spousta publikací zabývajících se finanční gramotností. Jsou určené pro různé věkové skupiny. Při čtení si můžete o tématu současně povídat a pro lepší pochopení přiřazovat konkrétní příklady ze života dítěte.
 
3.       U starších potomků zkuste využít široké spektrum stolních her, které obsahují nejrůznější formy „platidel“ a dobře ilustrují fungování trhu. Můžou nakupovat a prodávat různé druhy komodit, z nichž některé přinášejí určité výnosy. Učí tak investovat i spořit.
dětské kasičky
 
4.       Již od útlého věku je vhodné zavést kapesné, jehož hodnota by se měla vyvíjet s dospíváním dítěte. Tomu bychom měli dát volnost s touto částkou libovolně a bez omezení hospodařit, a to včetně všech důsledků, kdy mu například kvůli opakovanému nákupu lízátek nezbude na vysněnou hračku. Motivující pak bude možnost zvýšení kapesného třeba drobnou výpomocí v domácnosti.
 
5.       České banky většinou umožňují již od osmi let zřídit platební karty, které bývají skvělým způsobem, jak naučit děti hospodařit. Jejich výdaje jsou totiž najednou přehledně zobrazené. Navíc jejich malým majitelům velice imponují a připadají si díky nim dospěle. Vedení těchto účtů často bývá zdarma.
chlapec s úsměvem
 
Věříme, že vám naše doporučení při výchově vašich ratolestí ke zdravému hospodaření pomůžou, nicméně nezapomínejte na to, že nejdůležitější je vzájemná důvěra a komunikace. Děti by měly tušit, jak funguje rodinný rozpočet, jaké máte pravidelné výdaje, že voda a elektřina nejsou zadarmo, ale i to, že za penězi stojí práce jejich rodičů, nerodí se v bankomatu, jak pronesla dcerka jedné známé.

About the author