Jak se zbavit problémů s vodou?

To, že máme leckam zavedený vodovod, je všeobecně známá věc. Stejně jako skutečnost, že vodovod rádi používáme a je nám obvykle skvělým pomocníkem. Protože při naší spotřebě vody bychom se hodně nadřeli, kdybychom si ji měli někam odněkud přinášet v různých nádobách, a bez vody zůstat nemůžeme.

Je také známo, že zatímco někdy vodovod funguje k naší naprosté spokojenosti, jindy z něj voda naopak třeba ani nekápne. Například když ji zastaví kvůli opravě nebo našemu neplatičství, případně když dojde k nějaké havárii.

kohoutek na zahradě

Ale poněkud méně registrovanou skutečností je i to, že nám vodovod může sloužit a při tom současně i škodit. K čemuž dochází tehdy, když někde vodovodní potrubí netěsní. Když v něm vznikne nežádoucí otvor, a to třeba jako naschvál zrovna v zazděné části trubky.

Jak všichni víme, vede nemalá část vodovodního potrubí třeba z estetických důvodů zdí. Ve zdi se při stavbě vysekalo místo pro vedení potrubí, to se tam instalovalo a zazdilo, abychom se na něj nemuseli dívat. A tak ho nevidíme. Bohužel ale ani tehdy, když nám z něj začne nežádoucně unikat voda, která může napáchat i celou řadu nepříjemností.

kapající kohoutek

A když nám tam voda unikat začne? Pak se obvykle ze zvyku ono potrubí odhalí, tedy vyseká se ze zdi, aby mohlo být opraveno. Čímž na zdi vznikne často i spousta škod, protože kolik jenom se toho musí často zdevastovat, než se přijde na to, kde to teče!

Ale je i jednodušší a šetrnější způsob, jak defekt snadno odhalit a moci pak odkrýt jen místo závady, kterou je třeba opravit. Existují i moderní technologie odhalující únik vody třeba i skrz zdivo. Lze využít i detekci s využitím plynu, i poslechovou tyč Hykron, a tím zjistit s velkou přesností místo, kde je na potrubí zapotřebí zapracovat. A jak si lehce domyslíte, je každá z těchto metod vhodnější než bourání zdiva s cílem odhalit nakonec stejně jen to malé místo, kde to teče.

About the author