Zábava na dlouhé cesty

Cestování autem

Již při plánování trasy si jízdu rozfázujte na kratší úseky, které se budou zdát snesitelnější a cesta rychlejší. Cílem může být doporučovaná restaurace nebo motorest. Dáte si rychlou kávu nebo zmrzlinu a odskočíte si. Najít si můžete několik zajímavých míst, kde je hezký výhled do krajiny nebo významné místo, socha, strom, třeba i hezké náměstí a podobně. Protáhnete se a lépe se Vám bude pokračovat v cestě.
cestování autem

Podle osazení posádky se dají hrát různé hry, kterých se může zúčastnit i řidič. Třeba slovní fotbálek. S malými dětmi v češtině, s většími v angličtině. Zároveň tak budete trénovat jazyk, pokud jedete do zahraničí. Nebo určete každému pasažérovi jednu barvu a potom soutěžte, kdo z vás napočítá nejvíc projetých aut své barvy. Zábavná je také hra, kdy si jeden z Vás myslí nějakou věc, zvíře apod. Ostatní mu pak pokládají otázky, na které dotyčný může odpovídat pouze ano nebo ne. Těmito otázkami se hádající musí dopátrat, o kterou věc nebo zvíře jde. Tyto hry jsou zábavné jak pro děti, tak i pro dospělé.

Pokud je cestování delší, pravděpodobně hry po čase již omrzí. Hodit se budou jistě mobilní telefony. Pokud nechcete, aby Vaše dítě jen hrálo hry, může třeba hledat zajímavé místo v cíli Vaší cesty, které by chtělo vidět. Také můžete vzít s sebou tablet s nahraným filmem, písničkami nebo pohádkami. Malým dětem můžete pohádky i předčítat, pokud Vám nevadí číst za jízdy. S velkými dětmi se můžete ve čtení střídat.
cestování vlakem

Cestování autobusem

V dálkových autobusech často v dnešní době pustí řidiči na palubním televizoru nějaký rodinný film. Můžete také luštit křížovky nebo číst knížku, či časopis.

S dětmi využijte opět hry, které znáte již z auta, abyste nerušili spolucestující, zahrajte si třeba na tichou poštu. Můžete pozorně sledovat krajinu a soutěžit, kdo první uvidí zvíře, kdo zámek nebo hrad a podobně. Pokud pak pojedete na noc, je určitě dobré mít mobilní telefon nebo v tabletu nahraný hezký film, hudbu či pohádku. Nezbytností jsou pak sluchátka.

Cestováním letadlem nebo vlakem

V letadle nebo vlaku můžete kromě her, které už znáte, hrát i karty. Pro malé děti vezměte s sebou třeba i omalovánky a pastelky. Dá se hrát i „město, jméno, zvíře, věc“. Využít se dají i kartičky s úkoly ze hry Aktivity. Kartičky tahejte jeden po druhém z balíčku a vyberte si na nich úkol, který se Vám nejvíc líbí a také lze předvést v letadle nebo ve vlaku. Samozřejmostí je kniha, opět se můžete ve čtení střídat. Ve vlaku můžete používat i mobilní telefon nebo hledat v krajině určené body.

Při balení na cestu přidejte do příručního zavazadla drobné hračky pro malé děti, pro ty větší nebo i pro sebe hlavolamy.

About the author