Zbavte se molů v domácnosti snadno a rychle! Co všechno na ně zabírá a jaká je prevence?


Moly v domácnosti objevil už někdy snad každý z nás. Ze škůdcům patří k těm nejrozšířenějším, nemají problém se k nám domů dostat a snadno se i rozmnožují.

Zbavte se molů v domácnosti snadno a rychle! Co všechno na ně zabírá a jaká je prevence?

Pokud máte chalupu, na kterou jezdíte nepravidelně, je dost pravděpodobné, že jste se s moly už setkali, stejně tak si ale tento drobný hmyz najde snadno cestu i do běžných domácností. Rozlišujeme dva typy molů, mol šatní je stříbrný, zatímco mol potravinový jde barvou spíše do hněda. Oba druhy jsou ale malými motýlky, kteří se rádi přiživují v našich obydlích. Mol šatní si libuje v nevětraných skříních, kde visí oblečení, které se příliš nenosí, to mol potravinový zbožňuje hlavně suché potraviny, jako jsou mouka, ovesné vločky, cukr nebo jiné sladkosti, nepohrdne ani sušeným ovocem. Že máte s nimi tu čest, ale poznáte poměrně snadno a boj s nimi také není příliš obtížný, hlavně my lidé máme navrch. Proti molům lze bojovat i preventivně.

pexels-photo-763167

Ve spíži i ve skříni

Deratizace molů není náročná, ale zdlouhavá, vždy je totiž nutné důkladně vytřít a vymýt všechny prostory, ve kterých se moli nacházeli. Obecně je to vždy buďto přímo v potravinách, které potravinový mol napadl nebo v záhybech skříní, kde si zase šatní mol počíhal na vaše oblečení. Moli mají rádi temné prostředí a moc se neukazují, v potravinách ale zanechávají i svá vajíčka, takže poznat jejich přítomnost není zase tak těžké. Na moly zabírají dostupné hubící prostředky, nejčastěji ve formě sprejů nebo lepících pastí. V případě, že se moli nekontrolovatelně rozmnožují i přes všechno vaše úsilí dál, je vhodné zavolat rovnou deratizační firmu.

pexels-photo-3637535

Prevence vás ochrání

Dnes už také víme, že moli nesnáší vůni levandule, hřebíčku nebo bobkového listu. Pokud nechcete s nimi mít vůbec co dočinění, udělejte si z těchto bylinek malé pytlíčky nebo je rozsypte na menší misku a umístěte do šatní skříně či spižírny, můžete se tak preventivně chránit. Levandule navíc nádherně voní, tedy nám lidem. Pomáhá ale i pravidelné odvětrávání skříní, oblečení je dobré občas vytáhnout, i když je nenošené, co se týče potravin, ty skladujte jen v dobře uzavíratelných nádobách a ne v obalech, ve kterých jste si je přinesli z obchodu. Do uzavíratelné dózy se totiž mol nemůže za žádnou cenu dostat.

Ze všech možných domácích škůdců se s moly dá bojovat snad nejlépe a hlavně pomáhá v tomto případě právě i prevence.

About the author