Ať se vám z točitého schodiště nezatočí hlava

Točitá schodiště vynikají svou elegancí, že se vám z jejich krásy může zatočit hlava.

Pár zajímavostí o točitých schodech

Vystačíte s metrem čtverečním – Budete-li stavět schody po obvodu místnosti nebo v jejím středu, ať už přímé či lomené, vždy to bude vyžadovat dlouhý pruh o libovolné šíři, který ukrojí z místnosti poměrně velký kus prostoru. S točitým schodištěm vystačíte s mnohem menším prostorem, můžete jej umístit do rohu či do popředí, třeba i do centra místnosti a půdorysně zabere jen něco kolem čtverečního metru.

točité schodiště

Spirálové schodiště na hradech – domníváte se, že byli lidé ve středověku naivní a primitivní? Pak jistě změníte názor, jakmile zavítáte do nějakého starobylého hradu, který se dochoval v původní podobě i s pravotočivým spirálovým schodištěm. Ti lidé jej tehdy stavěli pro to, aby se lépe ubránili v případě napadení hradu, a mohli používat na úzkém koridoru meč v pravé ruce, zatímco útočník jej musel držet v levé a pokud nebyl levák, byl značně znevýhodněn.

stavba s točitými schody

Spirály lidstvo fascinují odnepaměti – spirála je velmi krásná na první pohled, stejně jako vás uchvátí mnohé stavby mostů, jejich mohutné klenby a zakřivení, paraboly, elipsy a další křivky. Architektura plná křivek nás dojímá mnohem více, stejně jako se nám líbí ženské tělo, jestliže jsou jeho křivky souměrné a harmonické. I točitá schodiště vynikají nad těmi ostatními ladností svých tvarů, proto bývají středem pozornosti pro každého, kdo k vám třeba zavítá na návštěvu. Krásné ženy si také povšimnete ihned a nikdo vás na ni nemusí upozorňovat.

Po schodech choďte častěji – a vyzujte se z bot, ať pěkně našlapujete na špičky chodidel a posilujete jejich klenbu. Chůze po schodech je velmi zdravá a lze ji doporučit každému, kdo dbá o své zdraví, chce si udržet lepší kondici, posílit imunitu a výrazně zlepšit náladu uvolněnými hormony štěstí (endorfiny).

About the author