Co s vámi udělá čaj z ženšenu

Kdybychom provedli průzkum mezi lidmi různého věkového rozpětí a s odlišnými životními styly, možná bychom mezi nimi objevili jedince, kteří vůbec nemají tušení, že existuje nějaký ženšen, a pokud ano, neví o něm nic bližšího a znají jej pouze z doslechu. V našich končinách je to bylina nepříliš rozšířená už jen proto, že se s ní setkáte spíše ve specializovaných obchodech. A pokud stejným „respondentům“ položíte několik otázek, zda znají cigarety, pivo, víno, destiláty a kávu, pravděpodobně vám na ni kladně odpoví všichni.

květ ženšenu

Na tomto docela jednoduchém příkladu vám můžeme naznačit, jak je to s osvětou ve smyslu zdraví prospěšných přírodních léčiv. Ženšen navíc patří do skupiny adaptogenů, tedy rostlin, které náš organismus adaptují na působení stresu. A stres s námi mává v současné době neuvěřitelným způsobem, a my jej zaháníme cigaretou, alkoholem a šálkem kávy.

Pokud se i vy poznáváte v tomto schématu, pokuste sami sobě položit otázku, zda není čas na změnu a návrat k přirozenému fungování organismu. Zda neexistuje nějaký jednoduchý způsob, jak být „v pohodě“ i bez těch proklatých drog.

kořen ženšenu

Je to přitom docela jednoduché. Účinky čaje z ženšenu v doporučeném dávkování pocítíte na sobě okamžitě. Podstatné je, že adaptogenní byliny regulují stresové hormony v krvi, čímž eliminují stres v samotném zárodku a řeší jeho důsledky, zatímco u kávy, nikotinu a alkoholu je to přesně opačně, ty vás sice „nakopnou“, ale vzápětí se dostaví útlum, deprese, a točíte se v obludném kruhu.

Pravděpodobně je vám také známo, že stres negativně působí na erekci, potenci, na libido i na plodnost, což má pak dalekosáhlé negativní důsledky v partnerských vztazích. Sexualita k životu neodmyslitelně patří, a jakmile se ze vztahu začne vytrácet, mizí i jeho půvab, zvláště v raném věku, kdy mají být lidé na vrcholu svých sil a schopností.

About the author