S tiskárnou jdou věci daleko jednodušeji

Všechno se postupně mění a tak původní a zastaralé typy tiskáren se už dnes stěží vidí v domácnostech. Je daleko pohodlnější si zakoupit novou tiskárnu, která navíc bude umět kopírovat, skenovat a mnohdy faxovat. To je zkrátka taková malá rodinná kancelář. Na výběr je skutečně mnoho druhů a v podstatě se budou od sebe lišit tiskem a náplněmi. Nicméně každý uživatel si poté může vybrat přesně takový typ, který mu bude vyhovovat. Rozhodně pokud jeho cílem bude tiskárna pro podnikání, tak musí trochu zabrousit v jiných vodách, než na klasické domácí použití. Ale i domácí tiskárny nezklamou výběrem a skvěle tisknou i černobílé fotografie, které přirozeně podle odstínu, mají v sobě ukrytou určitou romantiku a smysl pro detaily.

černobílý tisk fotografií

Laserové tiskárny

Dávno nejsou již jen pro podnikání. Jsou cenové dostupné, akorát mají trochu jiné náplně, než inkoustové tiskárny. Jejich náplň je takzvaný toner a jedná se o práškovou náplň, což má přirozeně svoji výhodu, jelikož inkoust rychle ubývá a bohužel i vysychá. Prášek ovšem nemá jak vyschnout, proto tonery začínají být rozšířenější mezi uživateli. Přirozeně podle typu si lze poté pořídit toner s černou barvou nebo s barevnou náplní. Rozhodující budou i další parametry.
Celý proces fungování laserové tiskárny závisí na třech důležitých komponentech.

  • Selenový fotoválec – je vodivý, mění svůj elektrický odpor. Prostřednictvím optické soustavy a laseru se na něj vypálí požadovaný obraz. Na těchto místech válec ztratí náboj a přichází na řadu toner.
  • Toner – obsahuje uvedené barvy, které nyní následně převede na místa, která jsou bez náboje, pak se z fotoválce nanese barva na papír.
  • Zažehlovací válec – ten má velmi důležitý úkol. Nanesená barva je totiž třeba nějakým způsobem zajistit. A tak než papír opustí tiskárnu, zažehlovací válec přispěchá a prášek na něj vypálí při teplotě až 200 °C. Barva tak dokonale přilne a je hotovo.

velkoformátový tisk
Náplně do tiskáren jsou různé a například toner Samsung M2070W primatisk.cz se dá zakoupit v originální nebo kompatibilní verzi. Ani jedna není lepší nebo horší. Obě dvě jsou stejně vysoce kvalitní, jen mají rozdílného výrobce.

About the author