Aby je to bavilo

·         Přiměřeně věku
Někteří rodiče dělají tu chybu, že vybírají pro děti příliš těžké knížky. Jistě, chápeme, že chcete, aby z vašich dětí vyrostly vzdělaní lidé, ale pokud jim v pěti začnete číst Dostojevského nebo Homéra, tak je od dalšího zájmu o knihy spíše odradíte. Na druhou stranu vybírejte taková dílka, kterou vám nebude vadit číst padesátkrát dokola. Sáhněte třeba po české klasice, Čapkovi nebo Ladovi. Malým dětem můžete úplně v klidu číst i české pohádky, uvidíte, že je budou milovat. S těmi staršími zkuste třeba Harryho Pottera, Tolkienova Hobita, Řadu nešťastných příhod nebo některou z dalších populárních sérií. Větší děti také klidně nechte, ať si vyberou samy. Máte tak mnohem větší šanci, že si ke knize vytvoří vztah.

zábava

·         Knihovna
Berte děti do knihovny tak často, jak jen to bude možné. Nejen, že si zvyknou na přítomnost knížek, ale je to i skvělé místo pro setkávání s ostatními rodiči. Většina knihoven má velmi pěkné a moderně vybavené dětské sekce, kde si můžete v klidu posedět, zatímco děti si mohou listovat komiksy, časopisy, knížkami nebo si jen tak hrát. V knihovnách se také konají pravidelné programy pro malé návštěvníky, takže vaše děti se sem budou vždycky těšit. Zvlášť, když jim zařídíte jejich vlastní kartu.

čtení

·         Jděte příkladem
Děti mají daleko větší šanci, že začnou číst, pokud uvidí s knihou vás. Takže se zásobte vašimi oblíbenými tituly, a občas se na pět minut jen tak v klidu posaďte a ponořte se do světa fantazie. Víme, že s dětmi je to náročné, ale čím častěji uvidí číst vás, tím spíše si písmenka oblíbí i ony samy. A kromě toho, čtení má samozřejmě spoustu výhod i pro vás. Odpočinete si, zbavíte se stresu, vylepšíte si slovní zásobu i rozhled. Výběr čtiva je v tomto případě jen na vás, záleží hlavně na tom, abyste svým potomkům dali ten správný vzor. 

Nezařazené

About the author