Severská kinematografie, aneb krok do naprosto odlišného světa

Jste-li fanouškem skandinávské filmové tvorby, tak tento článek přestaňte číst. Nejspíš byste na něm nenašli nic objevného nebo zajímavého. Je pro filmového fanouška, který je severským filmem neposkvrněný.
Filmová tvorba dalekého severu je více než specifická, a to hned v několika ohledech. Divákovi, který je zvyklý na české, americké či britské filmy, budou tyto filmy připadat, přinejlepším, divné. Jejich odlišnost je dána, jak jinak, přírodou. V tamější tvorbě má krajina, přírodní vlivy a charakter lidí, daný nehostinností a chladností skandinávského regionu, nezastupitelné místo.
kůň v mlze
Obrovská země osídlená jen velmi řídce. S přírodou, která je spojená s každodenním životem běžných lidí. Neustále se měnící počasí, které v severnějších polohách, může přejít ze slunečného jarního dne, přes podzimní plískanice až po zimní vánici. Léto, které je zaplavené sluncem téměř 21 hodin a zima, ve které je to zase úplně naopak. Lidé, kteří jsou velmi rezervovaní a nikdy nikam nespěchají, ale zároveň si v sobě uchovávají jistou vikingskou divokost. Tohle všechno může člověk vnímat při návštěvě severních zemí.
Polární záře
A právě tohle bude pozorný divák sledovat i při sledování filmů jako je Slunovrat nebo Bílý bílý den. Oba se vyznačují velmi pomalým dějem, který většinu filmu nikam nespěchá. Oba filmy jsou postaveny na životní tragédii, pravda ve Slunovratu je tato tragédie trojnásobná. V obou filmech hraje velkou roli obrazová stránka a propojení filmu s krajinou. A oba jsou zakončeny rychle a brutálně.
vikingové na moři
Bílý bílý den je civilní film s tématem smrti partnera, o vyrovnání a síle jít dál. Slunovrat je také o smrti blízkých, ale v žánru hororu, který ovšem není hororem americkým. Pokud si na tyto filmy chcete do kina zajít, mějte na paměti, že jejich vyprávění je jiné. Měli byste je brát s otevřenou hlavou a raději nic neočekávat. Pak vám filmy mohou nabídnout pocity mrazení, nejistoty a ve finále i jisté neuspokojení. Protože tak jako severská příroda, která je po celý rok, jakoby, promrzlá. Tak se i tamní filmy mohou zdát pro Středoevropana chladné a bez odpovědí.
 

About the author