Včelaření aneb koníček i prospěšná záležitost


Asi každý ví, jakou důležitou roli hrají včely, neboť opylovávají květy. Bez nich by zkrátka nebyly rostliny a bez těch zase zvířata, atd. Včely, to není jen o přínosu medu. Kdo by neměl rád voskové svíčky či mateří kašičky. Nejen tyto aspekty jsou důvodem, proč včelaření je zálibou, která se těší neustálé oblibě.
 šálek medu
Důležité prvotní kroky před začátkem
 
I když budete mít včelaření jako hobby a pro vaše potěšení, je třeba uskutečnit povinnou registraci v ústřední evidenci včel u Českomoravské společnosti chovatelů v Hradišťku. Zde poté obdržíte registrační číslo chovatele i číslo stanoviště včelstev, kam je povinností každého včelaře jednou ročně zasílat informaci o aktuálním počtu včel. Je vhodné provést registraci rovněž i v Českém svazu včelařů. Tento svaz má pod patronátem veškerý servis s léčebnými záležitostmi. Jinak obavy stranou, nejedná se o složité papírování a administraci.
včely v úlu
 
Základní výbava včelaře
 
Ochranné pomůcky – především rukavice a klobouk s ochrannou síťkou, medomet, cedník na med, rozpěrák a dýmák, úly nástavkové i s rámky a to nejdůležitější – vlastní včelstvo.
 
Jak a kde si opatřit vlastní včelstvo
 
Nejlepší variantou je pořízení od zkušeného včelaře. Ideální je si zajistit oddělek pro již oplozenou matku, tímto si tak rovněž rozšíříte vlastní roj včel. A nebo si pořídit zkrátka už větší roj.
 
Kde a jak umístit úly
 
Zcela neadekvátní místem pro umístění je vchod do zahrady či poblíž dětského pískoviště, bezprostředně u altánu či venkovního bazénu. Také pozor na umístění v blízkosti sousedova plotu apod. Ideální je slunné místo a poblíž, kde kvetou stromy či keře. Ideální je poloha na jih, kde již ranní sluneční paprsky prohřejí úl. Nejvhodnější je řadit úly vedle sebe, stejně tak všechny shodně natočit jedním směrem.
 
Úly je třeba umístit minimálně okolo 30 centimetrů nad zemí. Jestliže jsou úly umístěny v lokalitě, kde roste vysoká tráva, je vhodné trávu alespoň v létě posekat, je to z důvodu pro snadnější vylétávání včel.
 
Závěrem
 
Pro kvalitní med je zapotřebí hodnotné a zdravé včelstvo. Což obnáší péči ze strany včelaře. Veškeré informace je možno načerpat z odborné literatury. Avšak zcela nejlepší způsob je získání rad a zkušeností od letitých včelařů.
 včelař u úlů
Nicméně v rámci péče o včelstvo je zapotřebí správného krmení. To se u včel odvíjí na základě ročního období, ale také dobrý včelař se musí naučit rozumět náladě a stavu včel.

Nezařazené

About the author