Někdy stačí jenom pár desítek minut a vaše nohy mohou být jako v ohni. A čím to je? Může to být nevhodnou obuví. Pokud nenosíme správné boty, můžeme skončit s otlačenými prsty nebo nárty, nateklými lýtky, sedřenou kůží na prstech nebo na patě i na kotnících a samozřejmě s puchýři. Pokud se navíc o tato zranění správně nepostaráte, může se vám chůze stát noční můrou i na několik dní ba i týden.
Jenže když vysoké podpatky vypadají na každém tak skvěle! Vzpřímí postavu, vyrovnají krok, dodají tělu tvar, zvednou zadeček, protáhnou nohy, a navíc jsou také elegantním módním doplňkem, na kterém mnoho žen jednoduše „ulítává“.
Jaká jsou nejčastější poranění při nošení vysokých podpatků?
Nejčastěji se setkáváme s puchýři. Ty poznáme podle tekutiny pod tenkým povrchem odumřelé kůže. Na vině puchýřů jsou většinou boty, které jsou vám příliš velké nebo naopak příliš malé, zkrátka vám na noze nesedí. Případně mají příliš tenkou podrážku. Dobře proto zkontrolujte podrážku boty, zda je dostatečně tlustá, a hlavně dostatečně měkká. Pamatujte, že čím měkčí podrážka, tím pohodlněji se v ní budete pohybovat.
Nezapomeňte puchýř ošetřit dezinfekcí. Pokud se jedná o velký puchýř na chodidle, doporučujeme dermatologa. Pokud musíte znovu do bot i s tímto zraněním, doporučujeme gelové vložky do bot a ránu navíc přelepit náplastí a také obvázat obvazem. To ale záleží na typu bot – pokud máte zranění z vysokých podpatků, doporučujeme alespoň pro pár následujících dní nosit pouze obuv pohodlnou a na menším podpatku.
Proto jsou lepší k nošení boty na klínku. Jsou trendy a také je u nich menší riziko vzniku některých bolestivých zranění, které jsme is výše naznačili.
Jak se vyhnout puchýřům, otokům a sedřené kůži?
– Vybírejte si správnou velikost bot
– Soustřeďte se na stav podrážky
– Vždy si boty vyzkoušejte, než si je zakoupíte
– Nenoste nikdy obuv, která je vlhká nebo mokrá
– Můžete riziková místa zalepit náplastí
– Používejte gelové vložky do bot