Ucpaný odpad u kuchyňského dřezu nebo v koupelně je v řadě domácností předmětem snahy o jeho zprůchodnění běžně dostupnými prostředky. Bývá to zpravidla gumový zvon a chemické přípravky na bázi hydroxidu sodného. Tyto metody však zabírají pouze tam, kde jde o lokální znečištění drobného rozsahu, a kde se předpokládá, že na stěnách odpadového potrubí ulpívá pouze tenká tuková vrstva spolu s malým množstvím organických nečistot.
Ne vždy se však daří odpad vyčistit důkladně a někdy je nános znečištění natolik silný, že je nutné pozvat instalatéra. Ti si se zanesenými odpady poradí vždy, mají k dispozici prostředky, jimiž amatéři obvykle neoplývají. Ve hře jsou ale ještě dva další důvody, proč přenechat tuto práci odborníkům:
Zápach
Rozebírali jste někdy kuchyňský dřez? Pak jste si možná všimli, že v odpadovém sifonu se udržuje vrstva tmavého slizu, který silně páchne. Je to způsobeno bakteriemi, jež rozkládají všechen biologický materiál – živí se jím, rozmnožují se tu a produkují štiplavé sirné sloučeniny, jejichž odér není rozhodně příjemný.
Někdo zápach demontovaného sifonu neustojí a zvedne se mu žaludek. Toto je práce pro silné nátury, už jen pouhý pohled na černý sliz nevyvolává v podvědomí příjemné pocity a citlivější lidé se tohoto úkolu – vyčistit doma důkladně odpady v kuchyni – neradi zhostí. Instalatéři z Ostravy Poruby jsou na takovéto jevy zvyklí.
Kanalizace
Někdy jsou zanesené odpady díky tomu, že je špatně průchodná kanalizace. Nestává se to sice tak často, ale může dojít k tomu, že se do kanalizačních systémů odplaví papírový karton, kousky plastů, kameny, písek a bahno a vytvoří tu neprůchodnou, silnou vrstvu. Do kanalizace také mohou prorůstat kořeny keřů a stromů, zvláště pak v nějakých defektech – prasklinách. Kořen pak vytvoří hustou síť podobnou pavučině, v níž se zachytí naplavené předměty, a problém je na světě.