Porovnání vnitřní kamenné dlažby s kobercem a keramikou


Jednoduše ji vyčistítevnitřní kamennou dlažbu snadno vyčistíte některými saponátovými prostředky nebo jedlou sodou, octovou vodou a dalšími známými či méně rozšířenými triky na čištění skvrn a běžné znečištění. Před použitím chemikálií (louhů nebo kyselin, tedy i kyseliny octové) se však přesvědčte, zda to kámen nepoškodí, což se může stát např. u mramoru. Výhodou vnitřní kamenné dlažby je ovšem snazší odstranění běžného znečištění ve srovnání s kobercem, tam mnohdy musí nastoupit speciální stroj a není to zrovna levná záležitost.

interiér pokoje

Vydrží větší nápor než keramická dlažba – když vám upadne na koberec kuchyňský hrnec, nic se nestane, pokud samozřejmě nebude plný polévky. Když se totéž přihodí v kuchyni na keramické dlažbě, může to odnést povrchová glazura nebo dokonce může prasknout celá dlaždice. U vhodně zvoleného přírodního kamene se na podlaze nestane nic. Tvrdý kámen odolává běžnému náporu podobných událostí. Samozřejmě nepočítáme s nějakým brutálním poškozením, jako v důsledku úderů kladiva atp.

kamenná dlažba

Poradíte si se zápachem – údržba jakékoli dlažby je vždy snazší ve srovnání s kobercem, jestliže máme na mysli zápach. Koberce jsou totiž na pachy háklivé, mohou nasáknout např. tuk ze smažení pokrmů, který se dostává do ovzduší, a mohou velmi snadno přijímat pot z našich bosých chodidel, ale i z ponožek. Tehdy opět musí nastoupit strojní čištění, zatímco u dlažby z kamene či keramiky si snadno poradíme čisticími či desinfekčními prostředky.

Nebude vás studit – kamenná dlažba je ideální materiál pro pokládku na betonový potěr v případě výstavby topné podlahové soustavy. Topení v podlaze je dobrou volbou už jen kvůli tomu, že je teplo v místnosti lépe rozloženo a je příjemné chodit v bytě naboso. Přírodní kámen má navíc nízký tepelný odpor a dobře vede teplo ještě dlouho poté, co je topení vypnuto.

About the author