Kariérní krize: co dělat, když se ocitnete na mrtvém bodě?

Za dob našich prarodičů bylo naprosto běžné najít si po škole práci a v té vydržet až do důchodu. Hlídat si své jistoty, být rád za to, co mám a nechtít nic navíc. Nepídit se po nových trendech ani po jiných možnostech. Cenila se stabilita a odhodlání budovat kariéru v jedné společnosti až do důchodu.

upozornění na lepítkách

Dnešní mladá generace pracujících je mnohém jiná. Předně má mnoho možností. Čím více však máme na výběr, tím těžší může být rozhodování, co vlastně podniknout a kam se vrtnout. Není tedy nic neobvyklého, že mladí lidé často střídají nejen studijní obory a školy, ale poté i obor zaměstnání a zaměstnavatele. Je naprosto normální vydržet v jedné firmě třeba rok nebo dva roky, naopak za alarmující se považuje skutečnost, že někdo pracuje pro tutéž společnost přes deset nebo dokonce dvacet let. Takového člověka dnešní společnost považuje za stagnujícího, nemoderního, takového, který nemá nejspíš rád změny a nemá motivaci v životě něco dokázat.

Má-li člověk kolem třicítky dnes problém ve stávajícím zaměstnání, nic se neděje. Stačí si projet pár inzerátů a nová práce je za dveřmi. Pokud máte vysokou školu a praxi v zajímavé oblasti, možná se o vás společnosti dokonce poperou. Trh práce je rychlý a my s ním.
vývěska na zdi

Co však se sebou, když sice práci hledáme, chceme něco nového, jsme namotivováni ke změně, ale – nevíme, co vlastně chceme dělat? Zkuste si odpovědět na několik základních otázek:

1. Vezměte to od začátku.

Proč jste vystudovali tu konkrétní střední školu? Proč jste si vybrali právě tamtu vysokou školu? Mohou vám znalosti, které jste zde obsáhli, být nějak nápomocné do budoucna? Které předměty vás nejvíce bavili a kde jste cítili veliký potenciál?

2. Čerpejte ze zkušeností.

Co vás na poslední práci nejvíce naplňovalo a co vám naopak vadilo? Vyhovuje vám spíše práce ve velikém korporátu nebo v maličkém start-upu? Jste spokojení jako zaměstnanec nebo byste si raději vydělávali sami na sebe? Jaká forma zaměstnání je to, v čem byste se cítili dobře?

3. Zastavte se v přítomnosti.

Co vás baví? Co vám dělá radost? Na co máte talent, v čem jste dobří? Za co vás ostatní lidé chválí? Má něco z toho nějaký potenciál do budoucna a dala by se na tom postavit příští kariérní dráha?

4. A co bude dál?

Možná je to klišé, ale kde vidíte sami sebe za pět let? Jací chcete být a co chcete dělat? Co byste museli dělat za práci, abyste na sebe byli opravdu hrdí? Co je vaším cílem, co chcete dokázat, dříve, než zestárnete? Za čím se chcete ve stáří ohlížet? Co dává vašemu životu dlouhodobě smysl?

About the author